Chmury pierzaste

Chmury pierzaste

Chmury pierzaste zwiastują zmianę pogody. Są delikatne, jak gdyby nadmuchane. Kiedy świeci słońce, często nie przejmujemy się takimi chmurkami.

Jednak chmury pierzaste zasługują na uwagę. Chmury cirrus obserwujemy na niebie także w połączeniu z chmurami cirrocumulus i cirro stratus. Silne prądy powietrza na większych wysokościach zdradzają występujące tam chmury pierzaste, rozciągnięte jak włókna i w swej przedniej części rozwiane przez wiatr. Mówi się wtedy o cirrusach haczykowatych.

Cirrusy występują w wyższych partiach atmosfery, od około 6km. Należą prawie tak samo jak cirrocumulus i cirrostratus do chmur wysokich. Gdy ukazują się na niebie, przedstawiają sobą obraz o bardzo delikatnej budowie. Chmury te najwyższe w troposferze są czystymi chmurami lodowymi i składają się wyłącznie z kryształków lodu.

W Europie występują na wysokości powyżej 10 kilometrów. Ich zachowanie jest bardzo interesujące i pozwala wyjaśnić ruch powietrza w wyższych warstwach troposfery.

Powrót

hastagi na stronie:

#chmury pierzaste #chmury pierzaste obraz #chmury pierzaste zwiastują #chmura pierzasta #https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1823 dTi75LLp9n_IASNMurvEvozni6FIdvjOXFYzA6OC19rLRo1IP3pFTKiQzDr1-X3t 3b325da11d182bdfc0d44f7925d7100cc3eb27d2&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Authors

Related posts

Top