Chmury pierzaste

Chmury pierzaste

Chmury pierzaste zwiastują zmianę pogody. Są delikatne, jak gdyby nadmuchane. Kiedy świeci słońce, często nie przejmujemy się takimi chmurkami.

Jednak chmury pierzaste zasługują na uwagę. Chmury cirrus obserwujemy na niebie także w połączeniu z chmurami cirrocumulus i cirro stratus. Silne prądy powietrza na większych wysokościach zdradzają występujące tam chmury pierzaste, rozciągnięte jak włókna i w swej przedniej części rozwiane przez wiatr. Mówi się wtedy o cirrusach haczykowatych.

Cirrusy występują w wyższych partiach atmosfery, od około 6km. Należą prawie tak samo jak cirrocumulus i cirrostratus do chmur wysokich. Gdy ukazują się na niebie, przedstawiają sobą obraz o bardzo delikatnej budowie. Chmury te najwyższe w troposferze są czystymi chmurami lodowymi i składają się wyłącznie z kryształków lodu.

W Europie występują na wysokości powyżej 10 kilometrów. Ich zachowanie jest bardzo interesujące i pozwala wyjaśnić ruch powietrza w wyższych warstwach troposfery.

Powrót

hastagi na stronie:

#chmury pierzaste #chmury pierzaste obraz #chmury pierzaste zwiastują #biala pierzasta chmurka #chmura pierzasta #pierzasta chmurka

Authors

Related posts

Top