Rosa

Rosa

Rosa ? osad w postaci kropel wody powstających na powierzchni skał, roślin i innych przedmiotów w wyniku skraplania się pary wodnej zawartej w powietrzu. Powstaje w warunkach bezdeszczowej pogody, szczególnie gdy jest ona także bezwietrzna, gdy następuje intensywne wypromieniowanie ciepła z powierzchni ziemi (najczęściej jest to wieczorem). Jeżeli wówczas temperatura przedmiotów spadnie poniżej punktu rosy, to na tych przedmiotach będzie tworzyć się rosa, czyli dojdzie do kondensacji pary wodnej.

Takie intensywne różnice temperatur pomiędzy powietrzem a powierzchnią przedmiotów występują przy bezchmurnej pogodzie, gdy przedmioty wypromieniowują w kosmos ciepło w postaci promieniowania podczerwonego. Chmury odbijają to promieniowanie i nie dochodzi do oziębiania przedmiotów.

Miejscami, które najszybciej tracą temperaturę są powierzchnie przedmiotów oddalonych od powierzchni ziemi, drobnych lub cienkich (o niewielkiej pojemności cieplnej) lub łatwo oddających ciepło (o dużym przewodnictwie cieplnym), natomiast w przypadku dużych obiektów najłatwiej ochładzają się powierzchnie dobrych izolatorów cieplnych. Stąd najpierw rosa pojawia się na roślinach, konstrukcjach metalowych, drutach energetycznych i telefonicznych, ogrodzeniach, poręczach itp. oraz na drewnianych domach, a dopiero później na budynkach murowanych i na odkrytym podłożu (drogi, grunty).

Rosa występuje też na przedmiotach gdy zimne przedmioty zostaną przyniesione cieplejszych pomieszczeń, lub gdy ciepłe i wilgotne powietrze przepływa w stronę zimniejszych przedmiotów (np w izolacjach cieplnych ścian) powodując ich zawilgocenie.

Rosa nie występuje na powierzchni przedmiotów wchłaniających wodę, a na przedmiotach o bardzo małym napięciu powierzchniowym nie obserwujemy kropelek lecz jednorodną warstwę wody.

Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#zjawisko rosy #rosa zjawisko #zjawisko rosa

Authors

Related posts

Top