Atmosferyczne Przyrodnicze

Prognozowanie pogody

Prognozowanie pogody

Prognozowanie pogody jest niezwykle trudne, gdyż wiedza o procesach przebiegających w atmosferze w znacznej mierze pozostaje okryta tajemnicą. Nawet dziś, gdy komunikaty opracowywane są na podstawie raportów z obejmującej cały świat sieci wspaniałych instrumentów śledzących rozwój pogody oraz przy wykorzystaniu niezwykle skomplikowanych modeli komputerowych atmosfery, ich dokładność często bywa krytykowana jako daleka od doskonałości. I właśnie to niezadowolenie, zwłaszcza z prognoz lokalnych, skłania wielu ludzi do zwracania się ku własnej wiedzy o pogodzie, nie zaś do polegania na wysoko wyspecjalizowanych prognozach.

Wiedza o pogodzie składa się ze znaków, przysłów i rymowanek wskazujących, jak może zmieniać się pogoda. Stanowią one część tradycji ludowej w każdej kulturze i przez całe wieki przetrwały w przekazach ustnych, Niektóre nie są niczym więcej jak tylko cudacznymi wierszykami, mającymi niewiele wspólnego z rzeczywistą pogodą:

Święta Barbara po lodzie,

Boże Narodzenie po wodzie

Deszcz przed siódmą z rana,

O jedenastej pogoda murowana

Inne powiedzenia oparte są na starannych obserwacjach sposobu zachowania się roślin i zwierząt przy zmianach pogody.

Wygląd nieba opisany w popularnym powiedzeniu:

Gdy czerwono słońce wschodzi,

w marynarzu bojaźń rodzi,

lecz gdy czerwień o zachodzie,

wie marynarz o pogodzie

Tęcza przed wieczorem raduje zejmana,

jest jednak ostrzeżeniem,

gdy widziana z rana

opiera się na trafnych obserwacjach gdyż tęcza leży po przeciwnej stronie niż Słońce: wieczorem tęcza widziana jest na wschodzie, rano – na zachodzie. Na półkuli północnej deszcze przychodzą zwykle z wiatrami zachodnimi, więc tęcza poranna zwiastuje zwykle nadejście złej pogody, natomiast wieczorna stanowi oznakę, że deszcz już przeszedł.

Podczas złej pogody niektórzy powiadają:

“Jeśli widzisz dostatecznie wiele błękitu,

by móc zeń zrobić żeglarskie spodnie,

pogoda poprawi się. ”

Rzeczywiście, doświadczenie mówi, iż po dłuższym okresie deszczu błękitne niebo widziane przez przerwy w chmurach jest wiarygodną oznaką, że warstwa chmur staje się cieńsza i nastąpi poprawa pogody.

Przeświadczenie, że czerwone niebo wieczorem zapowiada ładny dzień, jest stare… i prawidłowe. Wiemy, że czerwona barwa spowodowana jest przez zawieszony w powietrzu pył który rozprasza promienie Słońca, co jest pewną oznaką suchej pogody. W przeszłości ludzie w wyniku zwykłej obserwacji zdołali zrozumieć wiele cykli zmian pogody.

Szeroko rozpowszechniony jest pogląd, że niektóre zwierzęta są szczególnie wrażliwe na zmiany pogody. Wysoko latające jaskółki powszechnie uważa się za zapowiedź dobrej pagody, a w niektórych częściach Europy jako tani substytut domowego barometru wykorzystuje się żabę. Trzyma się ją w szklanym naczyniu napełnionym do połowy wodą, w której znajduje się drabinka. Przed nadejściem deszczu żaba pozostaje w wodzie, głośno kumkając. Kiedy natomiast czuje poprawę pogody, wspina się po drabince: ponoć im wyżej wyjdzie, tym ładniejszej pogody należy się spodziewać.

Zaobserwowano, że wiele roślin stula swe płatki, gdy wzrasta poziom wilgoci w powietrzu i nadchodzi deszcz. Niektóre z nich, na przykład kurzy ślad polny (Anagallis arvensis), znane są jako “barometry ubogich”.

Zdumiewająco wielu ludzi cechuje wrażliwość na nadchodzące burze. Uważają oni, że mogą przewidzieć pogodę, gdyż “czują ją w kościach”. Zbliżającą się burzę poprzedza spadek ciśnienia i wzrost wilgotności powietrza, co wywołuje bóle kości i stawów, swędzenie głowy i podrażnienie nosa. Wilgoć w powietrzu sprawia, że włosy prostują się i stają się bardziej miękkie. Amerykańscy Indianie z plemienia Zuni wykorzystywali to jako wygodny, acz nieco makabryczny “czujnik” pogody: powiadali, że “kiedy włosy na skalpie wilgotnieją , nazajutrz będzie padać. ”

Popularne przepowiednie pogody sprawdzają się najlepiej w stosunku do zmian, które mają nastąpić w ciągu kilku godzin; kiedy jednak okres prognozy wydłuża się, wówczas stają się one coraz mniej precyzyjne. Zbyt często ludowe przepowiednie pogody oparte są jedynie na “pobożnych życzeniach”. Mylne jest na przykład przeświadczenie, że przyroda specjalnie przygotowuje się do szczególnie surowych zim. Rzekomo obfitsze bywają wówczas plony jagód, orzechów i żołędzi, stanowiących pożywienie ptaków i zwierząt.

Ludowa wiedza o pogodzie, podobnie jak współczesne naukowe prognozowanie, poświęca szczególnie wiele uwagi przewidywaniu skrajnych zjawisk pogodowych. Wyobraźmy sobie, jak wielkie byłyby korzyści z eliminowania takich zjawisk, nie zaś jedynie z ostrzegania przed nimi. Gdyby można było okiełznać furię burz, a susze kończyć obfitymi deszczami, wówczas można by ocalić wiele istnień ludzkich i zapobiec wielu stratom materialnym. Dawne, nieskuteczne próby kontrolowania pogody ograniczały się do magicznych rytuałów, modlitw, ofiar, bicia w kościelne dzwony oraz strzelania z dział i wystrzeliwania małych rakiet.

Główny przełom nastąpił w roku 1946, gdy amerykańscy uczeni odkryli, że rozsiewanie z samolotów na chmury niektórych chemikaliów – takich jak jodek srebra lub suchy lód – może spowodować opad deszczu. W euforii będącej skutkiem tego odkrycia wielu ludzi uwierzyło, że można będzie wreszcie skończyć z katastrofalnymi suszami, a także wykorzystać tę samą technikę do osłabienia furii huraganów, gradobić i burz elektrycznych. Amerykański laureat nagrody Nobla Irving Langmuir (1881-195’0 stwierdził wówczas optymistycznie, że istnieje “znaczne prawdopodobieństwo, iż w ciągu jednego lub dwóch lat człowiek zdoła znaleźć sposób zapobiegania większości szkód wyrządzanych przez huragany.

Uczeni nie docenili jednak złożoności procesów zachodzących w atmosferze. Wiele eksperymentów nie spełniło pokładanych w nich nadziei, a wyniki innych okazały się wręcz sprzeczne z oczekiwaniami, namacalnie dowodząc zadufanemu człowiekowi, że niewiele jeszcze wie o procesach rządzących pogodą. Co więcej, nowe badania wykazały, że zmiany pogody w jednej części świata mogą w efekcie końcowym wpływać na pogodę w bardzo odległych regionach. Próby regulowania pogody nie są bowiem pozbawione ryzyka. Uczeni uważają obecnie, że zanim zaczniemy próbować ją zmieniać, należy więcej uwagi poświęcić lepszemu zrozumieniu zagadkowych procesów, które nią rządzą.

Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#pogoda na lipiec 2011 #pogoda na wrzesień 2011 #pogoda wrzesień 2011 #pogoda na wrzesień 2011 w polsce #pogoda lipiec 2011 #prognoza pogody na wrzesień 2011 #prognoza pogody na lipiec 2011 #pogoda na lipiec #pogoda we wrzesniu 2011 #prognoza pogody wrzesień 2011

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy

Tagi: #chmur   #Chmury   #cz   #jest   #ków   #kryszta   #lodu   #od   #powietrza   #przez   #puj