Przyrodnicze

Zorza polarna

Zorza polarna – zjawisko świetlne obserwowane na wysokich szerokościach geograficznych, znajduje się tylko za kołem okołobiegunowym , chociaż w sprzyjających warunkach bywa widoczna nawet w okolicach 50. równoleżnika. Jej powstawanie związane jest ze zjawiskami elektrycznymi zachodzącymi w jonosferze (górne warstwy atmosfery ziemskiej).

Wyemitowane przez słońce elektrony i protony, pędzące z dużą prędkością zostają schwytane przez ziemskie pole magnetyczne. Wysoka jonizacja powietrza towarzysząca zorzom polarnym powoduje zaburzenia w rozchodzeniu się fal radiowych.

Zorza składa się ze smug o jasnobłękitnych, zielonych, fioletowych lub czerwonawych barwach. Kolor jest uzależniony od warstwy w atmosferze, w której ona powstaje.

Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#zorza polarna w polsce 2011 #zorza polarna w polsce czerwiec 2011 #zorza polarna w polsce wrzesień #zorza polarna polska 2011 #zorza polarna w polsce 7 sierpnia 2011 #zorza polarna w polsce sierpień 2011 #zorza polarna w polsce wrzesien 2011 #zorza polarna w polsce 2011 sierpien #zorza polarna w polsce #zorze polarne w polsce 2011

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy

Tagi: #cych   #cz   #gdy   #jest   #wiat