Fizyczne

Zjawisko Herschela

Zjawisko Herschela ? zjawisko fizyczne występujące w fotografii, polegające na zaniku obrazu utajonego pod działaniem promieniowania długofalowego (czerwonego i podczerwonego).

Zjawisko to odkrył angielski chemik John Herschel w 1839 roku. Polega ono na niszczeniu przez promieniowanie długofalowe (np. światło o barwie pomarańczowej lub czerwonej) obrazu utajonego. Zjawisko to można zauważyć w ciemni fotograficznej oświetlonej światem czerwonym. W tych warunkach naświetlona, ale nie wywołana odbitka powoli traci efekt osiągnięty naświetlaniem ? z tego powodu odbitki należy wywoływać zaraz po naświetleniu.

Mechanizm działania

Zarodki srebrowe pochłaniają światło, kwanty promieniowania pochłonięte przez zarodki wytrącają elektrony z atomów srebra, które zamieniają się w jony srebrowe. Wyzwolone elektrony zużywają się na wytworzenie nowych zarodków czułości w innych miejscach kryształu. W ten sposób zarodek traci atomy srebra i staje się zbyt mały, aby mógł zapoczątkować działanie wywoływacza. Proces ten nazywamy rozpraszaniem zarodków srebrowych.

Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#zjawisko tunelowe #zjawisko herschela #pierre qspolodkrywca zjawiska piezoelektrycznego #zjawiska optyczne w fotografii

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy

Tagi: #czyli   #dko   #gdzie   #jest   #od   #puj   #roku   #tych   #tym   #wikipedia   #zale