Teleportacja

Teleportacja
Teleportacja

Teleportacja oznacza proces przenoszenia obiektów z jednego miejsca w inne, bez zachowania ciągłości istnienia obiektu w przestrzeni. Słowo teleportacja zostało po raz pierwszy użyte prawdopodobnie przez Charlesa Forta.

Przy obecnym stanie nauki i techniki rzeczywista teleportacja dotyczy jedynie cząstek elementarnych i oznacza dokładne skopiowanie stanu kwantowego cząstki w inne miejsce. Proces wiąże się ze zniszczeniem stanu kwantowego, a więc de facto cząstki, w poprzednim miejscu.

Teleportacja obiektów większych niż cząstki na przełomie XX w. i XXI wieku należy do dziedziny SF, okultyzmu i filozofii.

Jedynym przypadkiem teleportacji, który jako realny opisywała prasa sensacyjna lat 40. XX wieku w USA był przypadek eksperymentu filadelfijskiego, jaki miał mieć miejsce 28 listopada 1943 r. Podczas eksperymentu fizycznego, dokonywanego na jednorodnym polu magnetycznym statek, który zniknął z portu Filadelfia w stanie Pensylwania (USA), miał się pojawić na kilka minut w porcie Norfolk w stanie Wirginia. Świat nauki jednak nigdy nie potwierdził oficjalnie tego zdarzenia i funkcjonuje ono jako mit paranaukowy.

Teleportacja w psychotronice i parapsychologii

Zjawisko telekinetyczne (telekineza) polegające na przenoszeni się rzeczy, przedmiotów, obiektów pod wpływem oddziaływania parapsychicznego.

Teleportacja w fantastyce naukowej

Teleportacja jest bardzo popularnym motywem fantastyki naukowej, zwłaszcza tak zwanej hard SF. Występowała między innymi w twórczości Stanisława Lema oraz w popularnym serialu “Star Trek”.

Jako fizyczne podstawy teleportacji dużych obiektów bywają wskazywane bardzo różne zjawiska, takie jak fale radiowe, lokalne zakrzywienie czasoprzestrzeni (wormhole), rzeczywista teleportacja na poziomie kwantowym itp.

Proces miałby polegać na zakodowaniu informacji o obiekcie, przesłaniu samej informacji do miejsca odbioru i odtworzeniu obiektu z materii lub energii tam dostępnej.

Z teleportacją związane są często podróże w czasie – inny popularny motyw SF.

Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#teleportacja 2011 #teleportacja #teleportacja definicja

Authors

Related posts

Top