Paranormalne

Zjawiska paranormalne

Zjawiska paranormalne

Zjawiska paranormalne to termin stosowany w literaturze pseudonaukowej, obejmujący zjawiska, których istnienie jest postulowane zwykle na podstawie relacji świadków, ale nie zostało potwierdzone w rzetelny, naukowy sposób.

W toku badań bardzo często okazuje się, że opisywane przez świadków zjawiska paranormalne nie wytrzymują próby prostego eksperymentu przeprowadzonego w warunkach eliminujących dokonywanie oszustw. Na przykład Fundacja Edukacyjna Jamesa Randiego (James Randi Educational Foundation) ufundowała nagrodę w wysokości 1 miliona dolarów, każdemu kto w wiarygodnym eksperymencie naukowym wykaże się jakimikolwiek zdolnościami paranormalnymi takimi jak np. psychokineza. Jak dotąd nikt tej nagrody nie odebrał.

Z drugiej jednak strony współczesna nauka nie jest w stanie wyjaśnić wszystkich zjawisk zachodzących w przyrodzie. Np. w przeszłości ludzie, którzy opisywali upadki meteorów na ziemię byli uznawani za szaleńców lub fałszywych proroków. Podobnie dziwne zjawiska występujące w rejonie tzw. “Trójkąta Bermudzkiego”, zostały wyjaśnione wydobywającymi się co jakiś czas znacznymi ilościami metanu z dna oceanu na tym obszarze. Często, gdy zjawisko uznane przez kogoś za “paranormalne”, ma rzeczywiście miejsce, zwykle wcześniej czy później daje się je naukowo wyjaśnić.

Istnieje jednak liczna grupa zjawisk, których istnienia nie udało się nigdy wiarygodnie potwierdzić w przekonujących eksperymentach naukowych, mimo że od setek lat istnieją opisy mniej lub bardziej wiarygodnych świadków ich występowania.

Zjawiska tego rodzaju można podzielić na trzy główne grupy:

* psychiczne – opisujące niezwykłe stany lub zdolności psychiczne, takie jak telepatia, jasnowidzenie i prekognicja

* fizyczne – opisujące niezwykłe zjawiska fizyczne, takie jak np. psychokineza

* doświadczenia z przebywania poza własnym ciałem i doświadczenia z pogranicza śmierci

Pozostaje kwestią osobistych przekonań, czy wierzyć świadkom w istnienie tego rodzaju zjawisk, czy też uznać racje sceptycyzmu naukowego, który odrzuca prawdziwość tych zjawisk, jako nie potwierdzonych naukowo.

Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#zjawiska paranormalne wikipedia #paranormalne zjawiska w polsce #niewytłumaczalne zjawiska #zjawiska paranormalne duchy zjawy #zjawiska paranormalj #paranormalne #zjawwiska paranornalne #paranienormalne zjawiska peppy pig #nie wytlumaczalne ziawiska google #paranolmalne

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy

Tagi: #CZYTAJ   #FILMY   #pola   #YOUTUBE